„Nie zgadzamy się na plany redukcji ekranów akustycznych przy S5!” – skandowali dzisiaj mieszkańcy gminy Wisznia Mała na pikiecie pod GDDKiA i RDOŚ.
Kilkanaście zdeterminowanych osób reprezentujących każdą z miejscowości gminy Wisznia Mała, megafony, transparenty ze stanowczymi hasłami, media regionalne i ogólnopolskie – tak można podsumować dzisiejszą (24.06) pikietę pod Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Protestujący domagali się zachowania ekranów wraz z ich ustaloną w 2012 r. ilością i wysokością oraz respektowania przez władze opinii mieszkańców.
Wydarzenie relacjonowały m. in. TVP, „Gazeta Krakowska”, „Gazeta Wyborcza Wrocław”, oraz „Nowa”. Protestujących wspierali przedstawiciele gminy Wisznia Mała na czele z Wótem Jakubem Bronowickim.
Oto relacja jednego z uczestników:
(…) pikieta pod Urzędem Wojewódzkim, na którą trudno było dojechać ze względu na wielokilometrowy zator na moście w Widawie. Tam również TVP, oraz dziennikarze z kilku gazet relacjonowali i przekazywali w eter nasze postulaty. Poszliśmy do RDOŚ, żeby przekazać petycję i powiedzieliśmy sporo gorzkich słów urzędnikom nt. obowiązków jakie mają przede wszystkim wobec społeczności mieszkańców a dopiero w następnej kolejności wobec biznesmenów z GDDKiA.
O 12.30 byliśmy na ul. Lotniczej przed urzędem GDDKiA. Tam dołączył do nas jeszcze wójt Jakub Bronowicki. Dyrektor GDDKiA jak zwykle był poza zasięgiem. W ciągu tych kilku lat dobijania się do GDDKiA z apelami o jakikolwiek dialog i zrozumienie Dyrektor Robert Radoń nigdy nie znalazł czasu, żeby spotkać się z nami. Nie przeszkadza mu to jednak pisać we wniosku o „szerokich konsultacjach i uzyskanej społecznej akceptacji dla planów usunięcia ekranów”.
W naszych staraniach o ekrany na S-5 konieczne jest wzmocnienie działań, które przekonają urzędników i polityków, żeby odstąpili od szukania oszczędności kosztem zwykłych ludzi. Niech zaczną oszczędzać na kilometrówkach, służbowych obiadach w restauracjach, luksusowych limuzynach, drogich meblach w gabinetach itd. Jest na czym oszczędzać. Jednak oczekujemy, że z naszych podatków w pierwszej kolejności zaspokoją nasze podstawowe potrzeby. Dyrekcja Ochrony Środowiska w pierwszym rzędzie powinna zabiegać o ochronę mieszkańców przed hałasem, a nie służyć interesom GDDKiA. Naprawdę jestem ciekawy jaką opinię przedstawi RDOŚ odnośnie oddziaływania na środowisko wprowadzanych zmian. Przecież dziecko w podstawówce już rozumie, że usunięcie ekranów z wielopasmowej trasy szybkiego ruchu budowanej na 9 metrowym nasypie doprowadzi do pogorszenia warunków życia mieszkańców.
Nie zgadzamy się na plany redukcji ekranów akustycznych przy S5! GDDKiA chce usunąć z projektu S-5 siedem km ekranów. Z planowanych 8,5 km zostanie jedynie 1,5 km, a większość mieszkańców z miejscowości nie chronionych ekranami zostanie poddana szkodliwemu działaniu hałasu.Długotrwałe oddziaływanie hałasu powyżej 55 dB jest niebezpieczne dla zdrowia. Faktyczne usunięcie ekranów spowoduje zmianę poziomu hałasu z 55 DB na 60 DB tj. podniesienie poziomu hałasu około czterokrotnie. Można szacować, że obszar szkodliwego przekroczenia hałasu obejmie przynajmniej 500 metrów z każdej strony drogi ekspresowej S5.
Większość miejscowości naszej gminy położona jest wzdłuż drogi S5. Tym samym znacząca część mieszkańców z miejscowości: Krzyżanowice, Psary, Kryniczno, Malin, Ligota Piękna, Wisznia Mała, Wysoki Kościół znajdzie się w szkodliwym dla zdrowia obszarze przekroczenia poziomu hałasu. Bardzo pogorszy to jakość życia mieszkańców gminy Wisznia Mała, a problem dotknie nie tylko nas, ale również nasze dzieci i wnuki.
Chcemy, aby została utrzymana w mocy decyzja na realizację inwestycji drogowej w pierwotnym zakresie długości ekranów (decyzja Wojewody Dolnośląskiego nr 9/12 z dn. 28.05.2012r.). Trasa S5 w takim kształcie jako wypracowany kompromis jest akceptowana przez społeczność lokalną. Liczymy, że Minister Infrastruktury i Rozwoju p. Wasiak zatrzyma bulwersujący wniosek GDDKiA i S-5 będzie realizowana w zgodzie z umową społeczną zawartą w czasie wytyczania przebiegu tej trasy.
Pozdrawiam
Jacek Wiszniowski
Pieta została zorganizowana przez Jerzego Drozda ze Stowarzyszenia „Integracja”, za co bardzo dziękujemy!
Więcej – relacje mediów:
„Cięcia ekranów nie do przyjęcia” – TVP Wrocław
„Protest pod urzędem (…)„ Gazeta Wrocławska
„Chcą ekrany przy S5, pikietowali przed urzędami.” – Gazeta Wyborcza Wrocław