Poprzyjmy społeczny projekt „Stop Hałasowi od Autostrady”

wpis w: EKRANY | 0

Sąsiedzi

Chcieliśmy zaprezentować Wam społeczny projekt ustawy dotyczący obniżenia dopuszczalnych poziomów hałasu komunikacyjnego.

Namawiamy do poparcia projektu:

Wpiszmy się na listy poparcia.

Nasze poparcie zwiększa szansę na to, aby w sposób widoczny pokazać temat ochrony przed hałasem w skali całego kraju. W ten sposób, właściwa ochrona ludzi przed hałasem komunikacyjnym może przebić się do sejmu – w postaci korzystnych dla mieszkańców rozwiązań legislacyjnych. Pośrednio zwiększa się szansa na pozytywne rozstrzygnięcie naszych ekranów przy drodze S5.

W najbliższych dniach wystawimy listy w wybranych miejscach (np. sklepy). Będziemy również chodzili po domach.

Nie jest to nasza własna inicjatywa. Dzięki naszej stronie „Ekrany na S5!” zauważono nas w sieci i zwrócono się do nas z drugiej strony Polski, jednak symbolicznie znad drogi, która przebiega i obok Wrocławia – autostrady A4. M.in. przedstawiciele Stowarzyszenia WIR Kopernik, Europoseł Stanisław Żółtek, Fundacja na rzecz Europy Narodów i Wolności opracowali społeczny projekt zmian w poziomach hałasu uprawniających do montażu ekranów akustycznych. Warunkiem procedowania w sejmie jest zebranie 100 tysięcy podpisów.
Po analizie jednogłośnie jako stowarzyszenie Integracja poparliśmy inicjatywę i prosimy o poparcie projektu poprzez wpisanie się na liście.

Propozycja ustawy, dostępna jest „u nas” oraz na stronie WIR Kopernik, wprowadza znacznie niższe poziomy dopuszczalnego hałasu – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Są one nawet korzystniejsze, niż poprzednio obowiązujące normy, o które walczymy na naszym odcinku S5. Jednocześnie, aby nie powodować gwałtownego oporu środowisk przeciwnych ekranom, dopuszcza się okresy przejściowe, przy których ochrona przed hałasem poprawi się tylko minimalnie –
w naszym przypadku o około 1 DB.
Stanowi to pewną słabość tego projektu. Inna, to możliwość przeciągania okresu przejściowego w bliżej nieokreśloną przyszłość. Jednocześnie gorąco namawiamy do poparcia – i oczywiście sami wpiszemy się na listy poparcia. Dlaczego?:

  1. Prace nad podpisami są w toku i możliwe było jedynie opowiedzieć się za, lub nie podjąć się tematu. W tej sytuacji zawsze warto odpowiedzieć pozytywnie, docenić to, że ludzie z innej części kraju społecznie poświęcają swój czas na usuwanie także naszych problemów.
  2. Najważniejsze jest przejście ustawy do sejmu. Zdobycie min. 100 tyś głosów poparcia uzmysłowi politykom, że temat jest naprawdę ważny da ludzi. To w znaczący sposób może pomóc w uchwaleniu korzystniejszych przepisów i zmiany rzeczywistej polityki w sprawie hałasu drogowego. To coś takiego jak „czarny marsz” – pokazuje politykom, w jakim kierunku mają działać, jeśli nie chcą stracić władzy.

Pozdrawiam serdecznie
Jerzy Drozd

Zostaw Komentarz

You must be logged in to post a comment.