TVP Wrocław o naszej sprawie [video]

wpis w: EKRANY, MEDIA | 0

„Będą mieszkać tuż przy budowanej S5, nie chcą hałasu.” – komentuje sprawę protestów społecznych w sprawie ekranów akustycznych przy S5 TVP Wrocław.

 

"Fakty", TVP Wrocław, 08.05.2015 r.
„Fakty”, TVP Wrocław, 08.05.2015 r. [ Informacja o ekranach od 04:15 min.]

Zapowiadają blokadę drogi i protesty – mieszkańcy gminy Wisznia Mała, przez których osiedla będzie przebiegać trasa drogi ekspresowej nr 5, domagają się budowy ekranów akustycznych. Obiecali im to urzędnicy, ale zmieniły się przepisy dotyczące natężenia hałasu i zapowiadanych ekranów.

Pan Tadeusz dziesięć lat temu wybudował dom w Krzyżanowicach. Chciał mieć ciszę i spokój, tymczasem zaledwie kilkadziesiąt metrów od jego domu powstaje droga ekspresowa. Boi się, że gdy zaczną jeździć samochody, hałas będzie nie do wytrzymania.

W 2012 roku mieszkańcy gminy Wisznia Mała po ustaleniach z urzędnikami zgodzili się na przebieg trasy w pobliżu swoich domów. Postawili jednak warunek: przed hałasem mają ich chronić ekrany dźwiękochłonne. Tak się jednak nie stanie, bo zmieniły się przepisy.

Prowadzone na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pomiary natężenia hałasu, zdaniem mieszkańców, są niewiarygodne. Mówią, że chodzi o pieniądze. Budowa ekranów miała kosztować 12 mln zł. GDDKiA zarzuty odpiera.

Po wybudowania drogi pomiary zostaną wykonane ponownie. Gdy okaże się, że normy są przekroczone, na wniosek urzędu marszałkowskiego drogowcy będą mogli wybudować ekrany.

O tym ile ekranów zostanie ostatecznie postawionych, zadecyduje Ministerstwo Infrastruktury w porozumieniu z Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska. RDOŚ ma na to czas do 30 czerwca.

Batalia o ekrany dźwiękochłonne wzdłuż S5 od węzła Kryniczno do węzła Widawa trwa w najlepsze. Mieszkańcy zapowiadają, że jeśli ekrany nie powstaną, zaczną protestować –także blokując drogi.

TVP Wrocław, 8.05.2015 r.
TVP Wrocław, 8.05.2015 r.

 


Źródło:

Fakty, 08.05.2015 r.– TVP Wrocław
„Będą mieszkać tuż przy budowanej S5” – TVP Wrocław

Kolejna gorąca wiadomość po szybkiej wizycie ekipy telewizyjnej w Krynicznie i Malinie: dzisiaj zostanie wyemitowana…

Posted by Żądamy ekranów przy drodze S5 on 8 maja 2015

Zostaw Komentarz

You must be logged in to post a comment.